Studio PLAN
ul. Piotrkowska 72
54-060 Wrocław
tel. 071 373 44 37
www.plan.pl plan@plan.pl

malarstwo

Pragniemy aby otaczały nas rzeczy piękne. Pragniemy aby to co piękne było ważne. Poruszanie się po terytorium współczesnej sztuki jest trudne. To prawdziwy labirynt. Bez planu ani rusz. Tak jak dobra mapa zastąpi w terenie przewodnika, tak ta rubryka pomoże wam znaleĽć dobrą drogę, drogę, która zaprowadzi was do celu, niezależnie od tego czy celem będzie znajomość malarstwa współczesnego, czy tylko przyjemność obcowania z malarstwem. Zapraszamy do wspólnej wędrówki.

Sztuka to dziedzina aktywności człowieka, której rezultatem jest utwór artystyczny. Tak długo jak długo utwór podporządkowany jest idei piękna i harmonii mamy do czynienia ze "sztukami pięknymi", stąd nazwa uczelni kształcącej artystów: Akademia Sztuk Pięknych. Nadrzędnym celem sztuk pięknych jest dostarczenie widzowi wrażeń estetycznych.
Artyści wykonują utwory: dzieła sztuki, oraz piękne przedmioty artystyczne.

Jeśli chcesz wiedzieć czym zajmują się współcześni artyści zajrzyj tu:
- ASP w Katowicach
- Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie
- Muzeum Sztuki w Łodzi


Dzieła sztuki są pochodną własnej, oryginalnej koncepcji lub emocji. Artysta tworzy zupełnie nowe wzorce, które następnie doskonalone są i rozwijane przez rzemieślników i odtwórców. W taki sposób rodzi się każdy nowy styl.

    Te serwisy prezentują malarstwo współczesne:
        - Edward Dwurnik
        - Antoni Kowalski
        - Beata Wąsowska
    Te galerie oferują sztukę współczesną:
        - Galeria SD w Warszawie,
        - Galeria Parnas w Katowicach,
        - Galeria AG w Krakowie,


Przedmioty artystyczne powstają jako wynik umiejętności i odpowiednio dobranych narzędzi i materiałów. Twórca (rzemieślnik/odtwórca) dąży do wykonawczej doskonałości. Opiera się na istniejących wzorach, cudzych pomysłach, na naśladowaniu i kopiowaniu. Doskonali istniejące wzory.

    Jeśli chcesz poznać współczesne rzemiosło artystyczne zerknij tutaj:
        - Pracownie plastyczne Krzysztofa Annusewicza

    Przedmioty artystyczne to przedmioty sztuki użytkowej zwanej designem. Co to jest design możesz zobaczyć tutaj:
        - 2+3D
        - Twożywo
        - Ewa Satalecka


Malarstwo to dziedzina sztuk plastycznych. Do niedawna kryterium oceny jakości obrazu malarskiego było piękno i harmonia. Malarstwo było dziedziną sztuk pięknych.
Dziś w czasach postmodernizmu musimy wyodrębnić malarstwo klasyczne podporządkowane jak dawniej kryterium piękna i harmonii, oraz "post-malarstwo", coś pomiędzy plakatem a traktatem filozoficznym.
Malarstwo postmodernistyczne posługując się syntetyczną formą, symbolicznym kolorem stanowi wizualny ekwiwalent codzienności, zaś aby wzmocnić oddziaływanie wykorzystuje środki do niedawna obce malarstwu, stosuje "skróty myślowe".

    Malarzy jest bardzo wielu. Googlując hasło "malarze" uzyskujemy 568,000 wyników. Google pokazują ilość, ale nie jakość. Jakością zajmie się Plan.
    W te miejsca możecie zajrzeć bez żadnych obaw czy wątpliwości:

        - Roman Maciuszkiewicz
        - Jacek Rykała
        - Krzysztof Skarbek


W malarstwie klasycznym kolor traktowany jest jako podstawowy środek wyrazu, poprzez który artysta uwrażliwia widza na wszechobecne piękno.

        - Andrzej Kacperek

Malarstwo postmodernistyczne odrzuca "artystyczność" plastycznych środków wyrazu, koloru, faktury, światłocienia. Wykorzystuje je instrumentalnie: "trawa jest zielona, niebo jest niebieskie". Czerwona trawa jest nośnikiem komunikatu. Nie służy usatysfakcjonowaniu widza, sprawieniu mu przyjemności (lub przykrości). Taki obraz nie uwodzi widza, lecz przemawia do niego, przekonuje go do prawdy, którą wyznaje artysta, autor dzieła.

        - Jacek Sroka

Ten odmienny stosunek do malarstwa sprawia, że widz czuje się zagubiony. Przyzwyczajony do kryterium piękna, ocenia malarstwo postmodernistyczne poprzez to kryterium. Z drugiej strony krytyk sztuki, przykłada miarę postmodernistyczną do malarstwa klasycznego dyskwalifikuje je, za to że stara się być piękne.

Malarze malują. Krytycy krytykują. Ponieważ nikt nie troszczy się o odbiorcę sztuki Plan postanowił temu zaradzić.

    Jeśli odwiedzicie wskazane przez nas serwisy, nie zabłądzicie, co nie znaczy, że prezentowane malarstwo zyska wasze uznanie. Jedni lubią kolor różowy a inni niebieski. Nie dyskutuje się o gustach. Cokolwiek wam się spodoba, postaramy się by było to dobre z artystycznego punktu widzenia.